Aktuality 2023
Hrad Vaduz v zimě, v pozadí švýcarské. Alpy (foto Aymeric Gouin)
Požehnané Vánoce
a šťastný nový rok 2024
Vám přeje
Historický spolek Liechtenstein
POZVÁNKA: KOLOKVIUM UNIVERZITY PARDUBICE 20. 12. 2023
Hospodářské dějiny českých zemí v raném novověku (Proměny akcentů, konceptů, paradigmat)
20. prosince 2023: Dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na malé odborné kolokvium (přátelské diskusní setkání) při příležitosti dovršení vydání rozšířených a vědeckým aparátem opatřených referátů panelu č. 40 loňského 12. sjezdu českých historiků.
Pozvánka zde: https://ff.upce.cz/hospodarske-dejiny-ceskych-zemi-ranem-novoveku-promeny-akcentu-konceptu-paradigmat
VYŠEL NOVÝ ZPRAVODAJ HSL 2/2023
12. prosince 2023: Druhé číslo Zpravodaje HSL v roce 2023 se věnuje několika historickým i aktuálním tématům. V novém čísle 11. ročníku čtenáři najdou tyto články:
- Kníže-zakladatel Gundaker z Liechtensteina
- Sekundogenitura na Moravském Krumlově
- Nekrology k odchodu knížete Karla VII. ze Schwarzenbergu a prince Constantina z Liechtensteinu
- Ptali jste se: Dary knížete Jana II.
- Zamyšlení: Nic než spravedlivé
- Spor o konfiskace majetku občanů Lichtenštejnska
- Lichtenštejnsko předsedá Radě Evropy
- První rakouská státní banka a kníže Jan-Adam I.
- Nové knihy: Pavel Juřík, Liechtensteinové, Pevně a stále
- Sklárna v Květné po 230 letech končí provoz.
Zpravodaj HSL č. 2/2023 je ke stažení zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/zpravodaj_hsl_2_2023_fin.pdf
PROSLULÁ SKLÁRNA V KVĚTNÉ PO 230 LETECH KONČÍ PROVOZ
11. prosince 2023: Liechtensteinové nevlastnili jen polnosti, lesy, pivovary nebo cihelny, ale také sklárny v Květné u Uherského Ostrohu, které existují dodnes. Lokalita „Straňanské hutě“ pro sklárny nebyla vybrána náhodně. Kníže Alois I. pro ně roku 1784 vybral místo pod Javořinou s dostatkem bukových lesů a nalezištěm kvalitního sklářského písku. Stavba skláren stála 9 908 zlatých a byla provedena podle plánů architekta Karla Rudzimského a chemika a skláře Franze von Weisbacha, který se stal prvním správcem hutě.
Článek iDNES: https://www.idnes.cz/zlin/zpravy/sklarny-kvetna-konci-po-230-letech-propousteni.A231211_150439_zlin-zpravy_jfuk
ZÁDUŠNÍ MŠE ZA KNÍŽETE KARLA ZE SCHWARZENBERGU SE ZÚČASTNIL DĚDIČNÝ PRINC ALOIS Z LIECHTENSTEINU
Praha 9. prosince 2023: V sobotu 9. prosince 2023 se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě konala zádušní mše za zesnulého významného českého politika a vlastence knížete Karla VII. ze Schwarzenbergu. Kromě rodiny, přátel a spolupracovníků zesnulého, se posledního rozloučení s ním zúčastnili i zástupci české politiky, kultury a aristokracie, prezident České republiky Petr Pavel nebo prezidentka Slovenské republiky Zuzana Čaputová.
Mezi vzácnými zahraničními hosty byl dědičný princ Alois z Liechtensteina, monacký kníže Albert II. nebo lucemburský velkovévoda Henri I. Mezi čestnými hosty byla také princezna Astrid, dcera bývalého belgického krále Alberta II. a sestra současného krále Philipa I., a její manžel Lorenz (ten je arcivévodou z habsbursko-lotrinského rodu, hlavou jeho modenské větve s přídomkem d´Este, je vnukem posledního českého krále Karla I. Habsburského).
Dědičný princ Alois z Liechtensteina (na snímku třetí zprava).
Fotografie: Česká televize
VÁŽÍME SI ŠLECHTY, ALE K NÁPRAVĚ KŘIVD SE NEMÁME
8. prosince 2023: FORUM24 dnes publikovalo článek "Odešel další velký šlechtic. Lichtenštejnům i Schwarzenbergům stále dlužíme nápravu křivd". Nezbývá než souhlasit. Odkaz na článek: https://www.forum24.cz/odesel-dalsi-velky-slechtic-lichtenstejnum-i-schwarzenbergum-stale-dluzime-napravu-krivd
Erb knížat z Liechtensteinu
Vypadá velmi podivně, pokud je knížeti Karlu ze Schwarzenbergu uspořádán pohřeb se státními poctami a proslov pronese prezident republiky, který do roku 1989 zastával pozice, proti kterým kníže bojoval... a na druhou stranu ani tomuto vlastenci nebyl vrácen majetek znárodněný v roce 1947 jeho předkovi (rovněž vlastenci) JUDr. Adolfu Schwarzenbergovi (Karel VII. ze Schwarzenbergu se roku 1965 stal dědicem majetku hlubocko-krumlovské větve rodu). Dokonce ani demokratická republika od roku 1990 dodnes nesplnila ustanovení pověstného (hanebného) protiústavního zákona zvaného "Lex Schwarzenberg", který mimo jiné nařizuje vyměřit a vyplácet členům rodu přiměřenou apanáž, určit jim bydlení v jejich sídlech a jmenovat je do "managementu" nadace, která měla majetek hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů spravovat jako jeden celek. Paradoxně dnes velké části kdysi knížecího majetku získali jiní velcí pozemkoví vlastníci.
U Liechtensteinů to je podobné. Co bylo zabaveno se státu nechce vracet a jak již bylo mnohokrát napsáno, stát doufá, že je-li jeho materiální pozice silná (fyzicky majetek drží), že komunisty ovládanou vládou odcizený majetek si ponechá i nadále. Přestože by jí právo i morálka měly vést k nápravě několika ojedinělých křivd, kterých se Benešovy dekrety opravdu netýkají (majetek občanů Lichtenštejnska a hlubocko-orlické větve Schwarzenbergů), trvá na pozicích "vykolíkovaných" komunistickými ministry vnitra a zemědělství v roce 1945. Přitom ministři zahraničí a financí demokratických stran od roku 1945 zastávali názor, že konfiskace majetku občanů neutrálního státu je nezákonná a ještě v únoru 1948 jednali o stanovení výše jejich finančního odškodnění. - Nelze než souhlasit se slovy bývalého ministra kultury České republiky a dnes honorárního konzula Lichtenštejnska v ČR Mgr. Daniela Hermana, že: "Komunistické vymývání mozků zanechalo stopy."
A jak hodnotit jednání premiéra Petra Fialy, který před deseti lety jako rektor Masarykovy univerzity v Brně předával vládnoucímu knížeti Hansi-Adamovi II. Zlatou medaily za zásluhy o zlepšení česko-lichtenštejnských vztahů? Co od té doby pro změnu pro jejich zlepšení udělal pan premiér a celá česká politická scéna?
Obě smutné události posledních dní, nepřekvapivý skon velké osobnosti knížete-demokrata Karla VII. ze Schwarzenbergu, i nečekaný odchod mladého prince Constantina z Liechtensteinu, mají řadu rysů podobných. Schwarzenbergové i Liechtensteinové se zasloužili o rozvoj našich zemí, což historici jednoznačně prokázali a každý se může přesvědčit i sám (na jejich hrady a zámky jsme pyšní - pokud jsme je po roce 1948 nenechali rozpadnout). Oba rody byly nezákonně zbaveny majetku a dodnes se nedočkaly satisfakce - kromě orlicko-zvíkovské větve Schwarzenbergů jejíž majetek byl z větší části po roce 1990 restituován.
"Nil Nisi Rectum": zásada nejen pro Karla Schwarzenberga
Heslo českých králů a prezidentů "Pravda vítězí" je třeba naplňovat vždy a všude, ne jen ho proklamovat a tu a tam plnit, jak se to zrovna hodí. Jinak tomuto heslu lidé přestanou věřit, jako před rokem 1989 těm komunistickým.
Zde je na místě si připomenout rodové heslo Schwarzenbergů, které jistě bylo (vedle křesťanské víry a morálky) vodítkem pro jednání knížete Karla VII. ze Schwarzenbergu: "Nil Nisi Rectum" (česky: "Nic než právo" nebo "Nic než spravedlivé"). Kéž by bylo vodítkem i pro nás pro všechny. Nemusí se nám to vždy líbit, nemusí to být pro nás vždy výhodné (jak mimochodem zaznělo i 9. prosince během zádušní mše ve svatovítské katedrále), ale nebudeme-li dodržovat elementární pravidla a zásady chování, doplatíme na to všichni.
Erb knížat ze Schwarzenbergu
(hlubocko-krumlovská větev)
ODEŠEL PRINC CONSTANTIN Z LIECHTENSTEINU
Vaduz 6. prosince 2023: Knížecí dům rodu Liechtensteinů oznámil, že v úterý 5. prosince 2023 náhle skonal nejmladší syn vládnoucího knížete Hanse-Adama II. princ Constantin (15. 3. 1972 - 5. 12. 2023) ve věku 51 let. S princeznou Marií měl dva syny a jednu dceru. Princ Constantin vystudoval právo na Univerzitě v Salzburku a byl prezidentem Nadace knížete z Liechtensteinu, která spravuje majetek a umělecké sbírky knížecí rodiny. Princ se podílel na pomoci regionu jižní Moravy (Břeclavsko) po zásahu tornáda v červnu 2021. Vyjadřujeme rodině hlubokou soustrast.
Na dny 7.- 8. prosince lichtenštejnská vláda vyhlásila státní smutek, na veřejných budovách jsou vyvěšeny státní vlajky a vlajky knížecího domu na půl žerdi. K tomu se připojují i občané knížectví a firmy. Ve středu v 15:00 hodin se na památku prince Constantina rozezněly všechny zvony v Lichtenštejnsku.
J. J. Princ Constantin z Liechtensteinu
Foto: Liechtenstein Gruppe
Kondolenční listina
Vyjádřit soustrast s úmrtím prince Constantina z Liechtensteinu je možné v on-line kondolenční listině:
VĚTŠINA OBČANŮ ČR PREFERUJE MIMOSOUDNÍ DOHODU S LIECHTENSTEINY
6. prosince 2023: ČTK České noviny dnes publikovaly informaci o výsledcích reprezentativního průzkumu české veřejnosti, který provedla agentura Ipsos. Ze článku vybíráme: „Průzkum celkově ukázal, že česko – lichtenštejnské téma je velmi komplexní. Proto velká část veřejnosti ani po předložení argumentů buď nemá názor, nebo spor nedokáže rozsoudit,“ říká Michal Kormaňák ze společnosti Ipsos.
Celý článek naleznete zde: https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/ipsos-ceska-verejnost-preferuje-mimosoudni-dohodu-s-lichtenstejny/2450166
HN: Češi vs. Lichtenštejnové v proudu staletí. Ve sporu jsou ve hře miliardy, nový návrh„probudil“ dějiny
1. prosinec 2023: Hospodářské noviny publikovaly zajímavý článek o česko-lichtenštejnském sporu (viz odkaz níže). Ke článku je vhodné doplnit poznámku alespoň ke sčítání lidu, které v Československu proběhlo 1.- 2. prosince 1930. I někteří historici (kupodivu) stále argumentují údajným přihlášením se členů rodu ve Velkých Losinách (princ Alois nebo princ František I.) k německé národnosti. To ale bylo už českými i zahraničními historiky, a konec konců i právníky rodu Liechtensteinů, opakovaně a spolehlivě vyvráceno. Dopňme proto několik prokázaných faktů:
1. V době sčítání nebyl princ Alois (ani František I. nebo František Josef II., kterými bývá někdy zaměňován) přítomen v ČSR. Nebyl k tomu žádný důvod. Bylo to dokázáno např. daty z jeho diplomatického pasu.
FORUM24: Tomáš Czernin: Chování k Lichtenštejnům je kolosální nespravedlnost.
25. listopadu 2023: FORUM 24 publikovalo 12. listopadu t. r. rozhovor s místopředsedou Senátu PČR Tomášem Czerninem. - Pokud nerozhodnou české soudy, tak rozhodne Evropský soud pro lidská práva a bude to ostuda České republiky, říká k vleklému sporu mezi Českem a Lichtenštejny kvůli rozsáhlým majetkům místopředseda senátu Tomáš Czernin (TOP 09). Ten podle svých slov vítá aktivitu prezidenta Petra Pavla, který podle deníku Právo začal pomáhat alpskému knížectví s prosazením smírného řešení.
Rozhovor naleznete zde: https://www.forum24.cz/tomas-czernin-chovani-k-lichtenstejnum-je-kolosalni-nespravedlnost-iniciativu-prezidenta-vitam
PTALI JSTE SE: KDY SE LIECHTENSTEINOVÉ STALI MAJITELI ZÁMKU V ZAHRÁDKÁCH?
24. listopadu 2023: Liechtensteinové byli majiteli velkostatku a zámku v Zahrádkách u České Lípy v letech 1918-1945. Před 20 lety v lednu 2003 zámek těžce poškodil požár.
Na místě zámku stávala zřejmě gotická tvrz dochovaná v části základů. Původní stavbu v 70. letech 16. století páni z Vartenberka přestavěli na renesanční zámek. Protože se účastnili v letech 1618-1620 stavovského povstání, panství jim bylo zkonfiskováno a získal ho Albrecht z Valdštejna. Ten zámek dále upravil a panství začlenil do svého Frýdlantského vévodství. V roce 1637 bylo panství Valdštejnovi zkonfiskováno a jen s velkým úsilím a pomocí kardinála a pražského arcibiskupa Arnošta z Harrachu, se jeho vdově Isabele Kateřině podařilo majetek uhájit.
Veduta zámku Zahrádky z poloviny 19. století (H. W. Rau).
390.VÝROČÍ KNÍŽECTVÍ "LIECHTENSTAIN" NA MORAVĚ
ZEMŘEL KNÍŽE KAREL VII. ZE SCHWARZENBERGU
NOVÁ KNIHA: LIECHTENSTEINOVÉ, PEVNĚ A STÁLE
11. listopadu 2023: Právě vychází dlouho očekávaná kniha "LIECHTENSTEINOVÉ, Pevně a stále", kterou vydává nakladatelství Universum (Knižní klub). Kniha Pavla Juříka navazuje na předchozí dvě jeho knihy věnované rodu Liechtensteinů, které v letech 2009 a 2015 vydalo nakladatelství Libri, a které jsou beznadějně vyprodány (na zámku v Lednici a v Opavě je křtil kníže Hans-Adam II.).
V pořadí již třetím vydání autor doplnil historický vývoj až do léta roku 2023. Kromě toho vložil kapitoly přinášející informace o zajímavých, ale dosud méně známých, osobnostech rodu Liechtensteinů. Nechybí ani nové podkapitoly věnované např. knížecím lesníkům nebo osudům právníků (JUDr. Emil Sobička, profesor JUDr. František Weyr), kteří v letech 1945-1948 bojovali za práva občanů neutrálního státu, jejichž majetek byl v roce 1945 nezákonně zkonfiskován. Český čtenář tak dostává do rukou knihu s mnohem širším pohledem na rod, který patřil a stále patří, k nejvýznamnějším knížecím a panovnickým rodům v Evropě, a který zanechal významnou stopu v našich dějinách, hospodářství, umění ale i v krajině.
Kniha "Liechtensteinové" má 240 stran a jak je u tohoto autora obvyklé, doprovází ji několik set barevných ilustrací. Knižní klub nyní nově nabízí knihy z edice "šlechtické rody" ve výhodném balíčku všech deseti svazků.
https://www.knizniklub.cz/knihy/640627-liechtensteinove-knizeci-a-panovnicky-rod.html
Časopis Turista č. 11/2023: "Bájná Arkádie. Za Liechtensteiny"
9. listopadu 2023: Nejnovější číslo časopisu Turista přináší v seriálu "Za aristokraty" článek věnovaný rodu Liechtensteinů a jejich odkazu v krajině Lednicko-valtického areálu. "Zámky Lednice a Valtice, obklopené desítkami zámečků a romantických staveb, které sloužily k odpočinku nebo lovu knížecí rodiny a jejích hostů, byly v 18. a 19. století citlivě zasazeny do promyšleně modelované krajiny. Zde jako by se nalézala bájná krajina šťastných lidí a symbolická země božské blaženosti – Arkádie, mající původ ve starořeckých bájích." - více naleznete v listopadovém čísle časopisu Turista nebo zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/turista_11_26-31.pdf .
O dnešní podobu lednického zámku se v polovině 19. století zasloužil kníže Alois II. z Liechtensteinu.
PTALI JSTE SE: JAKÉ JE STANOVISKO RODU LIECHTENSTEINŮ K PROBÍHAJÍCÍMU SPORU S ČESKOU REPUBLIKOU?
8. listopadu 2023: Více než sedm desetiletí trvající spor mezi Českou republikou a Knížectvím Liechtenstein, který se týká majetku nezákonně zabavenému roku 1945 občanům neutrálního státu, oprávněně budí velkou pozornost veřejnosti a médií. Proto zájemcům o podrobnější informace dáváme k dispozici dokumenty zveřejněné Nadací knížete Liechtensteina koncem října t. r.
Tisková zpráva Nadace:
https://www.hs-liechtenstein.cz/231024_tz_cz_nadace_knizete_z_lichtenstejna.pdf
Disentní stanovisko JUDr. Davida Uhlíře, soudce Ústavního soudu České republiky: https://www.hs-liechtenstein.cz/disentni_stanovisko_judr._davida_uhlire.pdf
Další informace naleznete v sekci Tisk a média:
https://www.hs-liechtenstein.cz/Tisk-a-media.html
LICHTENŠTEJNSKO BUDE PŘEDSEDAT VÝBORU MINISTRŮ RADY EVROPY
4. října 2023: Od poloviny listopadu bude půl roku Lichtenštejnsko předsedat Výboru ministrů Rady Evropy. Tato významná mezinárodní organizace byla založena v květnu 1949 a sídlí ve Štrasburku. Jejími členy je 47 států, ve kterých žije na 700 milionů obyvatel.
Rada Evropy zajišťuje spolupráci členských států zejména v oblasti podpory demokracie a ochrany lidských i sociálních práv a svobod. Misí a cílem Rady Evropy je vytvoření společného demokratického a právního prostoru, který zaručuje dodržování lidských práv, demokracii a respektování zákonů. Tyto hodnoty jsou základem civilizované a tolerantní společnosti a jsou nezbytné pro evropskou stabilitu, ekonomický růst a sociální soudržnost.
Komentář: Prezident Pavel a historická křivda. Vrátí se Lichtenštejnům majetky?
28. září 2023: Deník iDNES otiskl 27. září komentář ústavního právníka Doc. JUDr. Zdeňka Koudelky Ph. D. z Masarykovy univerzity v Brně, který se týká aplikace dekretů prezidenta Edvarda Beneše a specificky případu občanů neutrálního Lichtenštejnska.
Odkaz na článek: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/benesovy-dekrety-petr-pavel-lichtenstejnsko-usa-princ.A230925_175504_domaci_albe
PREZIDENT PETR PAVEL PODPORUJE MIMOSOUDNÍ ŘEŠENÍ SPORU
27. září 2023: Český prezident se v New Yorku setkal s dědičným princem Aloisem z Liechtensteinu. Princ ho informoval o stálém zájmu lichtenštejnské strany najít řešení mimosoudní dohodou tak, jak by tomu mělo být mezi zeměmi, které k sobě mají historicky a dnes i politicky, tak blízko. Vaduz se před třemi lety kvůli sporu o navrácení zkonfiskovaného majetku obrátil na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku, ten ale zatím o jeho stížnosti nerozhodl.
Prezident České republiky Petr Pavel a J. J. dědičný princ Alois z Liechtensteinu se setkali v OSN v New Yorku.
"Setkání s princem Lichtenštejnského knížectví Aloisem z Lichtenštejna proběhlo mezi čtyřma očima. Partneři se shodují v otázce ruské agrese na Ukrajině. Oba vnímají potřebu rozvíjet vzájemné vztahy v mnoha sférách společenského života bez ohledu na probíhající spor před Evropským soudem pro lidská práva," informoval o obsahu schůzky tiskový odbor Hradu. Připomeňme, že vloni na jaře Lichtenštejnsko jako první navrhlo zbavit stálé členy Rady bezpečnosti OSN práva veta, pokud se dopustí agrese vůči jinému státu. Rusko totiž právem veta blokuje jakoukoli účinnou akci OSN proti němu jako agresorovi.
Lichtenštejnská strana už od obnovení diplomatických styků roku 2009 (po 64 letech jejich přerušení!) opakovaně navrhovala české straně různé formy řešení. Jednou z forem může být společná nadace, která by majetek knížecí rodiny spravovala. Vládnoucí kníže Hans-Adam II., i další zástupci rodu a státu, tento přístup k problému (zaviněnému komunistickými ministry vnitra a zemědělství v letech 1945-1948) zopakovali mnohokrát, od obnovení diplomatických styků v září 2009. Diplomatické styky byly přerušeny právě vzhledem k nezákonné konfiskaci majetku občanů neutrálního státu, a to na 64 let!
PTALI JSTE SE: JAKOU HODNOTU BY DNES MĚLY DARY KNÍŽETE JANA II.?
26. září 2023: Kníže Jan II. z Liechtensteinu (1840-1929) ve své době patřil mezi největší mecenáše nejen v habsburské monarchii, ale v celé Evropě. Např. Akademické galerii ve Vídni věnoval více než 40 obrazů, císařské sbírce daroval rakouské gotické deskové obrazy, více než padesát obrazů vídeňských malířů věnoval do sbírek města Vídně. Z českých zemí uveďme jeho dar tehdejšímu Provinciálnímu muzeu v Praze, kterému věnoval obrazy Franze Halse a obrazy holandských mistrů 17. století nebo dary tapisérií, obrazů, keramiky a dalších cenných děl pro Slezské zemské muzeum v Opavě, kterému daroval i pozemek.
PREZIDENT PETR PAVEL SE V OSN SETKÁ S PRINCEM ALOISEM
New York 19. 9. 2023: Prezident České republiky Petr Pavel má během Valného shromáždění OSN v New Yorku v plánu řadu dvoustranných jednání s představiteli dalších zemí. Mezi nimi je i jihokorejský prezident Jun Sok-jolem, generální tajemník OSN António Guterres a lichtenštejnský dědičný princ Alois.
OSMÝ ROČNÍK LEDNICKO-VALTICKÉHO HUDEBNÍHO FESTIVALU
19. září 2023: Začátek již osmého ročníku Lednicko-Valtického hudebního festivalu se blíží. Uskuteční se ve dnech 23. září až 7. října. Posluchači se mohou těšit na skvělé hudební zážitky, tématické přednášky i nová koncertní místa. Liechtensteinové patřili mezi největší mecenáše kultury v habsburské monarchii, včetně hudby. Byl mezi nimi např. hudební génius Wolfgang Amadeus Mozart, který v roce 1782 věnoval knížeti Aloisi I. serenádu č. 12 zvanou Noční hudba (K 388).
Program a vstupenky naleznete zde: https://www.lvhf.cz/program-a-vstupenky/
VÝROČÍ PRVNÍ STÁTNÍ BANKY V RAKOUSKU - BANCO DEL GIRO
NOVÉ ZNÁMKY LICHTENŠTEJNSKÉ POŠTY
21. srpna 2023: Lichtenštejnská pošta v září vydá novou emisi poštovních známek. Mezi nimi české sběratele a zájemce o historii zaujmou tři poštovní známky, které znázorňují moravské zámky Ždánice (Steinitz), Branná (Goldenstein) a Plumlov (Plumenau). Známky vycházejí jako pokračování série "Z knížecích sbírek" a zobrazjí mědirytiny francouzského rytce Josefa Adama Delsenbacha (1687-1765), který pracoval jako dvorní rytec pro knížete Antonína Floriána z Liechtensteinu. Známky zobrazují zámky, které byly v roce 1945 zkonfiskovány rodu Liechtensteinů na základě dekretů prezidenta Edvarda Beneše, uvádí Lichtenštejnská pošta.
Poštovní známky je možné koupit samostatně, v aršících nebo několika dopisnicích s razítkem dne vydání.
Liechtenstein Post AG patří k průkopníkům nových technologií v poštovních službách. Po světově první emisi známek "Stamp 4.2" využívajících technologií "blockchain", následuje letos další. Majitelé těchto známek v hodnotě 9 CHF si mohou ověřit jejich pravost naskenováním SQR kódu do mobilní aplikace. Pro sběratele bude vydána speciální série 3.000 poštovních známek s hologramem uložených v pouzdru. Cena této známky bude 75 CHF.
Více informací o lichtenštejnských poštovních známkách a e-shop Liechtenstein Post AG naleznete zde: http://www.philatelie.li
LIECHTENSTEINOVÉ A HARRACHOVÉ NA ZÁMKU V KUNÍNĚ
14. července 2023: V průběhu květnové návštěvy Opavy a Kunína navštívili zástupci rodu Liechtensteinů také nedaleký zámek v Kuníně. Asi každého napadne logická otázka, proč? Protože několik členů rodu Liechtensteinů zde zanechalo nepřehlédnutelné stopy.
První písemná zpráva o obci Kunwald (od roku 1947 Kunín) pochází z roku 1382. Po Bílé hoře zde rekatolizace probíhala s obtížemi, díky blízkosti protestantského Slezska, kam mohli obyvatelé panství uprchnout. Víme, že ještě roku 1654 zde byly, v jednom vesnickém domku, děti tajně vyučovány v českobratrské víře.
VYŠEL NOVÝ ZPRAVODAJ HSL
10. července 2023: Právě vychází nové číslo ZPRAVODAJE Historického spolku Liechtenstein č. 1/2023. V jeho obsahu naleznete:
- informace o několika kulatých výročích
- 400. výročí Liechtensteinů v Čechách
- 400. výročí povýšení Maximiliána a Gundakera z Liechtensteinu do knížecího stavu
- 120. výročí založení první přírodní rezervace na Moravě - Lichtenštejnský prales
- zprávu o návštěvě zástupců knížecího rodu v Opavě a Krnově
- článek o disentním stanovisku ústavního soudce Davida Uhlíře k zamítnutí žaloby Nadace knížete Lichtenštejna
- informaci o novém řaditeli knížecích sbírek Dr. Stephanu Koja
- informace o čtyřech knižních novinkách, které se týkají rodu Liechtensteinů.
Zpravodaj HSL č. 1/2023 je ke stažení zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/zpravodaj_hsl_1_2023.pdf
ZAJÍMAVÁ PUBLIKACE O SBÍRKÁCH LIECHTENSTEINŮ
12. června 2023: V posledních deseti letech Národní památkový ústav vydává zajímavé publikace věnované historii památkových objektů v jeho správě, šlechtickým rodům nebo různým druhům sbírek. V loňském roce k nim přibyla kniha kolektivu autorů (Lenka Kalábová, Šárka Radostová (eds.), Michal Konečný, Zuzana Macurová, Zdeňka Míchalová, Matěj Kruntorád (co-eds.), která nabízí netradiční pohled na umělecká díla od gotiky k manýrismu z mobiliárních fondů státních hradů a zámků ve správě NPÚ.
Publikace "Ad unicum. Umělecká díla z liechtensteinských sbírek Národního památkového ústavu I/3 – od gotiky k manýrismu" prezentuje na 408 stranách malířská a sochařská díla od středověku k manýrismu ze sbírek Liechtensteinů na Moravě. Úvodní studie přibližuje historii sběratelské činnosti knížecího rodu, i dramatické osudy jejich uměleckých sbírek na konci 2. světové války. Čtenář se tak dozví zajímavé informace o šternberských křídlech oltáře následovníka Mistra Třeboňského oltáře, deskové malbě Kartuziána uctívajícího Pannu Marii od Hermena Rodeho, obrazu Lorenza Costy, triptychu z dílny Quentina Massyse, deskové malbě sienského i florentského malířství a dalších. Knihu je možné zakoupit v e-shopu NPÚ nebo v jeho prodejně v Praze Na Perštýně 12 a u partnerů. Více informací o této knize a knižní sérii "Ad unicum" naleznete zde: https://www.npu.cz/cs/e-shop/92641-ad-unicum-umelecka-dila-z-liechtensteinskych-sbirek-narodniho-pamatkoveho-ustavu-i-3-od-gotiky-k-manyrismu . Cena knihy je 950 Kč.
NOVÝ ŘEDITEL KNÍŽECÍCH SBÍREK LIECHTENSTEINŮ
12. června 2023: Od 1. dubna 2023 je Dr. Stephan Koja ředitelem „LICHTENSTEIN. The Princely Collections“, kde nahradil dlouholetého ředitele Dr. Johanna Kräftnera (71). Dr. Kräftner se sice s knížecími sbírkami (které řídil od roku 2002) rozloučil dubnovou výstavou „CAST FOR ETERNITY“, ale i nadále se bude podílet na některých projektech.
Dr. Stephan Koja (*1962) přišel do Vídně z funkce ředitele proslulé Obrazárny starých mistrů a Sbírky soch (starověk do roku 1800) Státních sbírek umění v Drážďanech. Narodil se ve Vídni v roce 1962, studoval dějiny umění a klasickou archeologii na univerzitách v Salcburku a ve Vídni. V letech 1989 až 1991 působil jako kurátor na volné noze a v roce 1992 byl jmenován kurátorem sbírek 19. století a klasické moderny v Österreichische Galerie Belvedere, až do roku 2016. Připravil četné výstavy o starých mistrech, 19. století a klasickém moderním umění, mimo jiné v Salcburku, Madridu, Paříži, Lisabonu, Ósace, Tokiu, Columbusu a Fort Worth. Od roku 2016 pracoval v Drážďanech, kde v roce 2020 úspěšně znovuotevřel zrekonstruovanou Semperovu galerii, která prezentuje sbírku obrazů a soch, které spolu vstupují do dialogů.
Dr. Stephan Koja
Kníže Hans Adam II. je potěšen jmenováním Koji správní radou: „V panu Kojovi se nám podařilo získat mezinárodně uznávaného odborníka pro knížecí sbírky. Zároveň bych chtěl velmi poděkovat Johannu Kräftnerovi za jeho skvělé služby. Se strategickou prozíravostí umístil sbírky mezinárodně a prokázal tak cennou službu knížecímu domu, ale i společnosti. Se Stephanem Kojou můžeme plynule pokračovat a odevzdat kolekce do rukou zkušeného a inovativního ředitele, který nás vede do nové fáze.“
Stephan Koja: „Jsem velmi rád, že přebírám vedení knížecích sbírek a zasazuji aktuálnost starého umění do kontextu současnosti. Protože význam starých mistrů je neporušený a modernita je nemyslitelná bez odkazu na ně. Sbírky knížat z Lichtenštejna to odrážejí jedinečným způsobem.“
Připomeňme, že Dr. Koja je autorem a editorem mnoha monografií a katalogů výstav, včetně děl o Raffaelovi, Caravaggiovi, Vermeerovi, Bellottovi, Klimtovi, Monetovi a Rodinovi. Koja navrhl množství důležitých restaurátorských prací a zaměřil pozornost veřejnosti na drážďanský inventář s velkolepými výstavami.
JE NA ČASE SE O VYVLASTNĚNÉM MAJETKU DOHODNOUT, ŘÍKÁ PRINC ALFRÉD
28. května 2023: V průběhu své návštěvy princ Alfréd z Liechtensteina poskytl rozhovor deníku DNES, který byl vydán 26. května t. r. Princ v něm opětovně vyzývá k jednání obou stran. Celý článek naleznete zde: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/lichtenstejnove-rod-knizata-sbirka-majetek-vyvlastneni.A230524_171307_domaci_dyn
Historický spolek Liechtenstein od svého založení v roce 2010, i autor první pravdivé publikace o rodu Liechtensteinů od roku 1945 vydané roku 2009 Ing. Pavel Juřík, k takovému jednání opakovaně vyzývali. - Např. https://hlidacipes.org/historik-pavel-jurik-dobre-duvody-proc-lichtenstejnum-v-cesku-vratit-majetek/?hilite=Ju%C5%99%C3%ADk . K nim se o něco později přidali i přední čeští historici např. Prof. PhDr. Tomáš Knoz, PhD. nebo PhDr. Václav Horčička - viz: https://archiv.hn.cz/c1-64894620-mimochodem-davida-klimese-dohoda-s-lichtenstejny-je-lepsi-nez-soud-rika-historik
Neřešení sporu o nezákonně zkonfiskovaný majetek občanů neutrálního Lichtenštejnska je ostudné a znamená přihlásit se ke zločinům, které v letech 1945-1951 provedli komunističtí ministři vnitra a zemědělství a jimi zmanipulované úřady a soudy. Disentní stanovisko ústavního soudce JUDr. Davida Uhlíře z tohoto měsíce (viz aktuality z 10. a 24. května 2023) zcela jasně ukazuje na důvody, proč se lichtenštejnští občané dosud nedočkali navrácení neprávem zkonfiskovaného majetku (zneužitím Benešových dekretů, tedy náprava tohoto zločinu nemůže býtr prolomením dekretů).
V létě roku 1945 Ministerstvo vnitra ČSR ovládané komunisty vydalo oběžník, který měl zabránit konfiskaci majetku občanů Švýcarska německé národnosti (60 % obyvatel, největší skupina ze čtyř národností). Nepravdivě uváděl, že ve Švýcarsku je pouze jedna národnost - švýcarská ... Majetek se nekonfiskoval ani občanům německé národnosti Rakouské republiky. Lichtenštejnsko ale bylo příliš malé a pro Československo politicky a obchodně nevýznamné, takže si KSČ dovolila mezinárodní spor riskovat. Ale nespravedlnost byla tak do očí bijící a stanoviska právníků Liechtensteinů tak nezpochybnitelná, že ještě v únoru 1948 (nedlouho před komunistickým pučem), demokratickými stranami řízená ministerstva zahraničí a financí považovala odškodnění lichtenštejnských občanů za nezbýtné a jednala už jen o jeho výši. Komunistický převrat vše bohužel změnil, o spravedlivém soudním řízení nebylo ani řeči. Po roce 1990 jde Česká republika stejnou cestou. Je to důstojné demokratického státu?
KNÍŽECÍ HISTORIE A ELEGANCE V OPAVĚ A KRNOVĚ
Opava 25. května 2023: Po šesti letech, od poslední návštěvy J. J. vládnoucího knížete Hanse-Adam II. v Opavě, se Liechtensteinové opět vrátili do míst, kde jejich předkové zanechali trvalé stopy. Při příležitosti dnes otevřené výstavy "Knížata z Lichtenštejna. Páni země opavské a krnovské" ve Slezském zemském muzeu v Opavě, přijeli princové Wolfgang a Alfréd a princezny Nora (sestra knížete Hanse-Adama II.), Gabriella a Maria-Pia Kothbauer - princezna Liechtenstein (velvyslankyně Lichtenštejnska v České republice).
Výstava je unikátní nejen rozsahem, ale také množstvím cenných exponátů z mnoha muzeí a sbírek v České republice a v zahraničí. Z knížecích sbírek byly na výstavu zapůjčeny mimořádně cenné exponáty, které jejich depozitáře opouštějí jen výjimečně. Začátkem příštího roku bude vydán katalog výstavy. Více informací o návštěvě v Opavě a výstavě naleznete zde:
https://opavsky.denik.cz/galerie/lichtenstejnove-v-opave-kveten-2023.html?photo=1
Ještě ve čtvrtek 25. května vzácní hosté navštívili také město Krnov - Liechtensteinové byli od roku 1622 také vévody krnovskými (od roku 1608 byli vévody opavskými). I zde je řada památek na jejich přínosné působení v krajině, např. v roce 1912 otevřená nemocnice (slouží svému účelu dodnes) nebo rozhledna knížete Jana II. z Liechtensteinu na vrchu Cvilín nad městem (o její rekonstrukci jsme psali v roce 2021). Více informací o návštěvě princezen a princů v Krnově naleznete zde: https://bruntalsky.denik.cz/zpravy_region/krnov-lichtenstejnove-statni-navsteva-knizata.html
Znak Opavska (červeno-stříbrně polcený štít) od roku 1608 a Krnovska (zlatá trubka v modrém poli) od roku 1622 jsou součástí erbu knížat z Liechtensteinu. Knížecí erb tvoří i státní znak Lichtenštejnska, a to od roku 1719, kdy vzniklo nezávislé knížectví. Je to heraldická rarita, kdy znaky území jednoho státu jsou součástí znaku státu druhého.
DENÍK: ÚSTAVNÍ SOUDCE UHLÍŘ: ROZHODOVÁNÍ ČESKÝCH SOUDŮ O LIECHTENSTEINECH JE ABSURDNÍ
24. května 2023: Dnešní vydání Deníku přineslo článek a rozhovor s ústavním soudcem Davidem Uhlířem, který nesouhlasil s nedávným rozhodnutím Ústavního soudu České republiky a jako jediný ze tříčlenného senátu hlasoval proti a vydal disentní stanovisko. Zajímavé je opakované stanovisko lichtenštejnské strany naznačující "kreativní řešení" sporu. Možných variant je více. Z článku vybíráme (viz dále). Celý článek naleznete zde: https://www.ceskenoviny.cz/tiskove/zpravy/ustavni-soudce-uhlir-rozhodovani-ceskych-soudu-o-lichtenstejnech-je-absurdni/2369576
LIECHTENSTEINOVÉ NAVŠTÍVÍ KRNOV A OPAVU
Opava 12. května 2023: V souvislosti s vernisáží výstavy o rodu Liechtensteinů ve Slezském zemském muzeu v Opavě 24. května t. r., navštíví zástupci rodu nejen město Opavu, ale také Krnov. Liechtesteinové jsou od roku 1608 vévody opavskými a od roku 1622 i vévody krnovskými. Zemské znaky Opavska a Krnovska dodnes nalezneme na erbu knížecího rodu a ve státním znaku Lichtenštejnska.
Ve čtvrtek 25. května navštíví princezna Nora a princ Alfred z Liechtensteina radnici v Krnově, v doprovodu velvyslankyně Lichtenštejnska v České republice Marie-Pii Kothbauer princezny Liechtenstein. Další program má vzácná návštěva v Opavě, včetně vernisáže výstavy a slavnostní večeře, kterou na jejich počest pořádá primátor statutárního města Opavy. Město v letech 2015 a 2017 navštívil vládnoucí kníže Hans-Adam II., hlava státu a rodu.
Při první návštěvě v Opavě v roce 2015 kníže Hans-Adam II. mimo jiné podepisoval knihu Ing. Pavla Juříka "Liechtensteinové, Historie a sídla knížecího rodu" o historii svého rodu a státu. Znovu město navštívil v roce 2017, aby si prohlédl výstavu o knížeti Janu II. z Liechtensteinu.
Více informací k návštěvě zástupců knížecího rodu v Opavě a Krnově naleznete ve zpravodaji města Opavy "Hláska" č. 5/2023 na str. 22-23. Ke stažení zde: https://www.opava-city.cz/files/cz/nabidka-temat/media/hlaska/2023/hlaska-5-2023/hlaska_05_2023.pdf
LICHTENŠTEJNSKO BUDE AKCEPTOVAT PLATBY V BITCOINECH
Vaduz 11. května 2023: Od 1. ledna 2020 v Lichtenštejnsku platí "Token- und VT-Dienstleister-Gesetz" (TVTG) zkráceně nazývaný "Blockchain-Act", který jako první na světě umožnil používat technologii blockchainu a kryptoměn ve finančím systému země. Zákon byl jako vzor převzat více než desítkou zemí.
Nyní lichtenštejnský ministr financí Daniel Risch oznámil možnost použít v knížectví k placení bitcoiny. Platba bude přepočtena aktuálním kurzem kryptoměny vůči švýcarskému franku, tím bude zabráněno přenosu volatility kurzu na příjemce platby. Lichtenštejnsko nemá plány držet kryptoměny nebo do nich investovat.
Knížectví má každý rok vysoké přebytky veřejných rozpočtů, zejména na úrovni obcí. V současné době rezervy veřejných rozpočtů dosahují 2,23 miliard švýcarských franků (cca 53 miliard Kč) a činí tedy asi trojnásobek ročního rozpočtu země.
ROSTOUCÍ SLEDOVANOST WEBU HS-LIECHTENSTEIN.CZ
8. května 2023: Internetové stránky www.hs-liechtenstein.cz, si za více než 10 let existence získaly pozornost širší veřejnosti. K 7. 5. 2023 byl překročen další milník: 90.000 shlédnutých stránek. Koncem roku 2024 můžeme očekávat milník 100.000 stránek, protože počet čtenářů se neustále zvyšuje. Více než polovina návštěvníků patří k pravidelným čtenářům informací, které web HSL poskytuje.
DĚDIČNÝ PRINC ALOIS NA KORUNOVACI BRITSKÉHO KRÁLE KARLA III.
Londýn 6. května 2023: Velká Británie dnes byla po 70 letech svědkem korunovace svého panovníka. Sledovaly ji nejen davy v ulicích Londýna a miliardy diváků u televizorů a sociálních sítí, ale také hlavy státu Comonwealthu a dalších zemí. Pozvány byly i dvě desítky panovníků z celého světa. Mezi nimi byla i Jeho Jasnost Alois dědičný princ z Liechtensteinu s manželkou dědičnou princeznou Sofií vévodkyní Bavorskou.
Dědičný princ Alois z Liechtensteina s manželkou Sofií se zůčastnili korunvace krále Karla III.
(foto: www.globalnews.ca)
PÁNI ZEMĚ OPAVSKÉ A KRNOVSKÉ SE VRACÍ DO OPAVY - VÝSTAVA VE SLEZSKÉM ZEMSKÉM MUZEU
Opava 11. dubna 2023: Po šesti letech se Slezské zemské muzeum v Opavě vrací k tématu historie a odkazu nejdéle vládnoucího a panujícího rodu v Opavsku a Krnocku - ke knížatům z Liechtensteinu. Tento rod zde působil od roku 1614 Opavsko) a 1622 (Krnovsko), až do roku 1945, tedy déle než 300 let. Výstava se bude konat ve dnech 24.05.2023 - 28.01.2024.
Díky exkluzivní spolupráci s lichtenštejnským archivem a muzeem ve Vídni a Vaduzu se v Opavě veřejnosti představí řada unikátních předmětů a dokumentů, které depozitáře této instituce opouštějí zřídka nebo vůbec ne. K významným spolupracujícím tuzemským institucím patří Zemský archiv v Opavě, Státní okresní archiv Bruntál, Vlastivědné muzeum Šumperska, Muzeum Bruntál, Národní památkový ústav a další. Dne 1. ledna 2024 bude vydán katalog výstavy, a to k 420. výročí ziskání Opavského knížectví Karlem I. Vydání knihy zahájí „opavský historický rok 2024“, v němž město oslaví 800 let od první písemné zmínky o něm. Více informací naleznete zde: https://www.szm.cz/udalost/1003/knizata-z-lichtenstejna-pani-zeme-opavske-a-krnovske.html
LICHTENŠTEJNSKÝ DENÍK "VOLKSBLATT" PO 145 LETECH KONČÍ
Vaduz 2. března 2023: Nejstarší ze dvou lichtenštejnských deníků "Volksblatt" oznámil, že v dubnu tohoto roku přestane vycházet z ekonomických důvodů. Deníku, který vychází už od roku 1878, klesají příjmy z inzerce, i počet prodaných výtisků - ten od roku 2015 klesl z 9.000 na 3.800 výtisků. Předplatitelé přecházejí automaticky k deníku "Vaterland", který v Lichtenštejnsku vychází od roku 1936.
Lichtenštejnský deník Volksblatt oznámil, že v dubnu přestane vycházet (foto: Volksblatt Twitter)
Volksblatt měl tradičně blízko k Progresivní občanské straně a Vaterland k Vlastenecké straně. Po oznámení ukončení vydávání deníku Volksblatt oznámila redakce Vaterland, že se stane politicky neutrálním deníkem - od dubna jediným, který bude v Lichtenštejnsku vycházet.
PTALI JSTE SE: CO TO BYLA KALÁDA V ROCE 1623?
1. března 2023: Kaláda byl státní bankrot v českých zemích před 400 lety, který cílevědomě provedl císař a král Ferdinand II. Cílem jeho opatření bylo získat tolik potřebné peníze na placení armády a splácení jeho obrovských dluhů pomocí vydávání inflačních peněz (mincí s nižším obsahem stříbra). Druhým cílem bylo podlomit ekonomickou sílu převážně nekatolického obyvatelstva českých zemí.
V posledních letech se mění pohled historiků na "kaládu" a je dávána do souvislosti s dřívější inflační emisí mincí v rakouských zemích a Uhrách, která ale nebyla v Království českém možná, kvůli odporu stavů. Zadlužení císaře Matyáše I. dokonce vedlo v roce 1615 k obstavení jeho příjmů z českých zemí, aby jimi byly splaceny jeho dluhy u českých věřitelů. Z českých zemí od té doby nedostal žádné příjmy, kromě malé apanáže. Jeho finance proto závisely na úvěrech poskytnutých především španělskými Habsburky a dalšími věřiteli v říši, které dosud zaručoval svými budoucími příjmy z českých zemí. České země se od roku 1615 začaly odpoutávat od Habsburků.
Stříbrný tolar Ferdinanda II. z roku 1623
Císař Ferdinand II. byl ještě za života svého strýce Matyáše v roce 1617 zvolen a korunován českým králem. Pražskou defenestraci (23. 5. 1618) použil jako vhodnou záminku k válce, kterou financovalo Španělsko a papež a na ni vsadil vše a nakonec 8. listopadu 1620 na Bílé hoře vyhrál. Pokud by stavy českých zemí neporazil, hrozilo mu, že ztratí nejen české země, ale i Dolní Rakousy a Uhry, jejichž stavové se v roce 1619 přihlásili ke konfederaci českých zemí. Ta sesadila Habsburky z trůnu a prohlásila krále za voleného (nešťastně si stavové zvolili za krále neschopného Fridricha Falckého s minimální podporou v Evropě).
Mincovní konsorcium bylo jen jedním z nástrojů Ferdinanda II., jak získat více peněz na úkor obyvatelstva tak, jak to už provedl v Dolních Rakousích a Uhrách nebo to několikrát provedli španělští Habsburkové od konce 16. století. Při tom se obohatili i podílníci konsorcia. Poslední výzkumy historiků naznačují, že role Karla I. z Liechtensteinu v mincovním konsorciu byla značně zveličena a nebyl tím, kdo se na něm obohatil nejvíce (byl dokonce na posledním místě).
Zájemci o tuto část naší historie naleznou více informací v dokumentu zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/mincovni_konsorcium_a_statni_bankrot_roku_1623.pdf
POZVÁNKA NA VÝSTAVU "ODLITO PRO VĚČNOST"
Vídeň 1. března 2023: Tak jako vloni i letos pokračuje série březnových výstav ve Vídni ze sbírek rodu Liechtensteinů. Je to dar knížecího rodu městu Vídní, vstup je zdarma. Loňskou výstavu věnovanou polnímu maršálu Josefu Václavu z Liechtensteina navštívilo na 24.000 zájemců o umění a historii.
Adrian de Vries, Trpící Kristus (1607)
Letošní výstava představí nejcennější bronzové sochy z knížecích sbírek. První bronzové sochy odlévali už staří Řekové a Římané a velké obliby se proto dočkaly v 16. století v době renesance, která evropskpu kulturu opět viditelně spojila s dobou antiky. Velkým obdivovatelem bronzových soch byl císař Rudolf II. Když se Karel I. z Liechtensteina stal v roce 1607 nejvyšším hofmistrem císaře, spojovala ho s Rudolfem II. láska k umění. V této době Karel I. objednal jedno z nejcennějších sochařských děl tohoto období sochu "Trpícího Krista" od proslulého sochaře Adriana de Fries (1556–1626), která je ve sbírkách Liechtensteinů dodnes.
Výstavu můžete navštívit od 1. do 31. března 2023 denně od 11.00 do 19.00 hodin v Zahradním paláci na Fürstengasse 1 ve Vídni. Vstupné je zdarma.
Více informací o výstavě naleznete zde: https://www.liechtensteincollections.at/en/presentation/exhibitions/cast-for-eternity.-the-bronzes-of-the-princes-of-liechtenstein
VYŠEL KATALOG VÝSTAVY NTM "HARDTMUTH: od uhlu k tužkařskému impériu"
Praha 20. února 2023: Dlouho čekávaný katalog výstavy v NTM v Praze přináší podrobné informace o životě a dílu Josefa Hardtmutha, které mu je věnována výstava otevřená v červnu loňského roku.
Katalog výstavy v první části představuje osobnost architekta Josepha Hardtmutha a jeho dílo na řadě dosud nepublikovaných plánů a to jak dochovaných, tak nedochovaných staveb. Kromě známých realizací jako je Minaret či akvadukt v Lednickém parku, Belveder u Valtic a další, jsou představeny i plány k řadě dalších objektů, ať se již jednalo o zámečky, kostely, školy, zříceniny a obelisky či další stavby zkrášlující romantickou krajinu nebo hospodářské budovy. Důležitá byla i jeho spolupráce se zahradními architekty, zejména v Lednicko-valtickém areálu.
Druhá část katalogu je zaměřena na osobu Josepha Hardtmutha jako podnikatele, vynálezce a zakladatele firmy. Ačkoliv neměl žádné technické vzdělání, přišel s řadou inovací a vynálezů. Nejznámější z nich je způsob výroby tuhy z méně kvalitního typu grafitu, který umožnil výrobu tužek za Napoleonovy kontinentální blokády zboží z Velké Británie. Vynalezl i nový způsob výroby nádobí, tzv. vídeňskou kameninu nebo unikátní bezolovnatou glazuru, umělou pemzu nebo neapolskou žluť. Historie rodu Hardtmuthů pokračovala Josephovým nejmladším synem Carlem, který převzal otcovu továrnu a v roce 1848 ji přesunul z vídně do Českých Budějovic, v jejímž okolí byl dostatek grafitu a dřeva.
Knihu je možné koupit v prodejně NTM v Praze nebo na jeho e-shopu: https://eshop.ntm.cz/z1534-hardtmuth-od-uhlu-k-tuzkarskemu-imperiu
Ukázka z katalogu výstavy "HARDTMUTH: od uhlu k tužkařskému impériu".
VYCHÁZÍ NOVÁ KNIHA O JOSEFU HARDTMUTHOVI
Praha 19. února 2023: Dílo geniálního architekta, vynálezce a podnikatele Josefa Hardtmutha (1758-1816) připomene nová kniha, kterou nyní vydává Národní památkový ústav pod názvem "Hardtmuth, architekt knížat z Liechtensteinu". Tým autorů vedený historičkou umění Lenkou Šabatovou shromáždil známé i dosud neznámé informace o dílu Josefa Hardmutha. Navázal tak na výstavu Národního technického muzea v Praze a knihu PHDr. Hany Králové "Joseph Hardtmuth - Architekt. Vynálezce a podnikatel ve službách knížecí rodiny Liechtensteinů", která vyšla v roce 2018.
Teprve nedávný výzkum historiků NTM v Praze a NPÚ poprvé podrobně analyzoval dílo Josefa Hardtmutha. Díky tomu se podařilo nalézt i jeho dosud neznámá díla. Hardtmuth je autorem podstatné části staveb v Lednicko-valtickém areálu (např. Minaret, Dianin chrám a Belveder). Projektoval také další stavby v Čechách, na Moravě a v Rakousku, kromě toho byl i vynálezcem (objevil nový způsobe výroby tuhy) a zdatným podnikatelem. Jím zavedená výroba žáruvzdorných cihel a kamen byl sice už dávno ukončena, ale výroba proslavených tužek se značkou "Koh-i-noor Hardtmuth" pokračuje dodnes.
Národní technické muzeum v Praze také vydalo knihu PhDr Hany Králové o historii rodu Hardtmuthů, který byl v 19. století povýšen do šlechtického stavu: HSL v roce 2011 inicioval nový výzkum Hardtmuthova díla, který přinesl mnoho převratných zjištění.
Odkaz na knihu NTM v Praze "Josef Hardtmuth-Architekt":
Odkaz na knihu NTM v Praze "Vytrvale vpřed: osudy rodu (von)Hardtmuth":
https://eshop.ntm.cz/z1337-vytrvale-vpred-osudy-rodu-von-hardtmuth
Zájemcům o historii rodu Liechtensteinů a díla knížecího architekta Josefa Hardtmutha připomínáme, že výstava „Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu“ pokračuje do 26. března 2023.
Výstava "Hardtmuth: od uhlu k tužkařskému impériu" v NTM v Praze končí 26. března 2023.
REFERENDUM O KASÍNECH V LICHTENŠTEJNSKU
1. únor 2023: V neděli 30. ledna se v Lichtenštejnsku konalo referendum, které navrhovalo zakázat provoz kasín v zemi. Více než 73 % voličů bylo proti ttomto návrhu, v jeho prospěch jen 27 % při tradičně vysoké volební účasti 70 %. V zemi je šest kasín v obcích Balzers, Gamprin, Ruggell, Schaan, Schaanwald a Triesen. První kasíno bylo otevřeno v roce 2017 po dlouhé veřejné diskusi a zanedlouho se proti jejich provozu postavili místní aktivisté.
Casino v Schaanwaldu, Lichtenštejnsko. (foto: REUTERS/Arnd Wiegmann)
Povolení kasín vláda a knížecí rod diskutovaly už po 1. a znovu po 2. světové válce, jako zdroj příjmů, které země nutně potřebovala. Tehdy ale převážila morální hlediska. A tak je dnes knížectví zemí s nejkratší historií gamblingu v Evropě. Přímou demokracii v dědičné monarchii prosadil kníže Hans-Adam II., kdy jeho reformu ústavy v roce 2003 schválilo 65 % voličů.
400. VÝROČÍ KNÍŽAT Z LIECHTENSTEINU NA ČERNOKOSTELECKU
120. VÝROČÍ PRVNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE NA MORAVĚ
12. ledna 2023: V letošním roce si připomínáme 120. výročí založení první přírodní rezervace na Moravě, kterou v roce 1903 vyhlásil kníže Jan II. z Liechtensteina na území dnešní chráněné krajinné oblasti Jeseníků Šerák-Keprník. Tzv. Lichtenštejnský prales (172 hektarů) se rozkládal mezi Šerákem a Keprníkem a jeho účelem bylo chránit unikátní prales horských smrčin, s vrchovišti se zajímavými a charakteristickými rostlinnými druhy.