Aktuality 2020
Pohled na Malou stranu s Lichtenštejnským palácem (vlevo dole) ze Staroměstské mostecké věže v Praze
Klidný adventní čas, požehnané Vánoce a šťastný nový rok 2021
Vám přeje
Historický spolek Liechtenstein
Poučný seriál článků v sobotní příloze Deníku
Ignorování historických faktů, i přes dosavadní vstřícnost rodu Liechtensteinů a vlády Lichtenštejnska, nedávají dobré vysvědčení české politice, diplomacii ani justici
14. listopadu 2020: V celostátně didstribuované sobotní příloze Víkned regionálního Deníku vychází od 24. října zajímavý a poučný seriál článků o rodu Liechtensteinů. Srozumitelně a s použitím důkazů, seriál vyvrací některé nepravdy, které se stále objevují v médiích o rodu Liechtensteinů, ačkoliv byly historiky již dávno vyvráceny. Seriál bude pokračovat do 5. prosince t. r.
Korunní princ Hans-Adam II. se svým otcem vládnoucím knížetem Františkem Josefem II.
Zodpovědnost a sociální cítění se u Liechtensteinů předává z generace na generaci.
Mezi zajímavé doklady reprodukované v článku jsou např.:
- sčítání lidu 30. listopadu 1930 se nikdo z Liechtensteinů nezúčastnil, a to ani budoucí kníže František Josef II., ten jako cizinec a držitel diplomatického pasu sčítání nepodléhal, ani kdyby se v době jeho konání na území ČSR nacházel. Jeho údajný sčítací arch (podepsaný cizí osobou) je zcela neplatný, kníže se tedy nikdy nepřihlásil k národnsoti německé, navíc měl úředně národnost lichtenštejnskou a státní občanství lichtenštejnské, a tak byl také evidován na četnické stanici ve Velkých Losinách.
- dopis čs. ministra zahraničních věcí z roku 1990, který lichtenštejnské straně slibuje zahájení jednání o majetkových otázkách (na základě něj Vaduz neblokoval členství ČSFR v OBSE), dosud česká strana tvrdila, že žádný slib učiněn nebyl
- Liechtensteinové zaměstnávali většniou Čechy, i když okupační úřady požadovaly jejich nahrazení Němci a řediteství v Olomouci kvůli tomu mělo mnoho problémů. K 1. 4. 1945 to bylo 194 Čechů a pouze 24 Němců, ačkoliv komunisté tvrdili v roce 1945 opak. Češi také dostávali vyšší platy a odměny, než zaměstnanci německé národnosti, i když to platné zákony zakazovaly (ředitelství v Olomouci zákony obcházelo např. vyšším vánošním platem).
- ústřední ředitel JUDr. František Svoboda byl proto gestapem uvězněn, ale díky princi Karlu Alfrédovi z Liechtensteinu (zmocněnci vládnoucího knížete v okupovaném Rakousku a Československu) se ho po půl roce podařilo dostat na svobodu. Liechtensteinové pomáhali i všem ostatním svým zaměstnancům a jejich rodinám, kteří byli postiženi nacistickou perzekucí.
- Liechtensteinové nebyli nacisté, už v roce 1934 kníže František I. zakázal svým zaměstnancům vstupovat do nacistických sdružení nebo dávat najevo sympatie k nim (např. nosení bílých podkolenek), před i v průběhu 2. světové války vystupovali protinacisticky (m. j. Františkova manželka Elsa byla židovského původu) nebo zachovávali neutralitu a pomáhali v rámci možností potřebným
- Lichtenštejnsko se samo muselo bránit hrozbě anexe Německem a podařilo se mu zvládnout pronacistickou menšinu, která se v roce 1939 pokusila o státní převrat
- kníže František Josef II. se v březnu 1939 setkal s říšským kancléřem a německou vládou v Berlíně, ale nikoliv z důvodu údajné symaptie k vládnoucímu režimu, ale s cílem dosáhnout od nich potvrzení nezávislosti Liechtenštejnska.
První čtyři díly seriálu naleznete ke stažení zde:
https://www.hs-liechtenstein.cz/denik_daily_print_part_1.pdf
https://www.hs-liechtenstein.cz/denik_daily_print_part_2.pdf
https://www.hs-liechtenstein.cz/denik_daily_print_part_3.pdf
https://www.hs-liechtenstein.cz/denik_daily_print_part_4.pdf
Z historického, právního i moráního hlediska je na místě vyřešit probíhající spory, týkající se nezákonné konfiskace majetku 38 občanů Lichtenštejnska (z toho osi členů knížecí rodiny) mezistátní dohodou. Nelze přehlížet stále trvající bezpráví a přitom se tvářit, že jsme demokratický stát, ve kterém vládne spravedlnost. Nelze vinu za toto bezpráví svádět na komunistické ministry v letech 1945-1947 a na kounistický režim v letech 1948-1989. Od roku 1990 měla Česká republika nesčetně příležitostí toto bezpráví napravit a nebo alespoň zmírnit. Soudní spor není pro Českou republiku dobrou známkou a může poškodit její jméno na mezinárodní scéně.
100 let lichtenštejnské banky LGT Bank
1. listopadu 2020: V listopadu tohoto roku oslaví 100. výročí založení LGT Bank. Její historie se začala psát 22. listopadu 1920, když ji založila ustavující valná hromada akcionářů pod názvem Bank in Liechtenstein. Provoz banka zahájila v květnu následujícího roku. V roce 1930 do banky kapitálově vstoupili Liechtensteinové, kteří se postupně stali jejími jedinými majiteli.
Sídlo LGT Bank v hlavním městě Lichtenštejnska Vaduzu
V roce 1996 se banka přejmenovala na LGT Bank, jako součást Liechtenstein Global Trust patří do majetku knížecí nadace Fürst Liechtenstein Stiftung. V posledních 30 letech se banka transformovala z obchodní banky na špičkového poskytovatele privátního bankovnictví a Wealth Managementu (tyto služby poskytuje i knížecí rodině). Své aktivity banka už koncem 80. let rozšířila mimo hranice Lichtenštejnska a dnes její pobočky nebo sesterské společnosti nalezneme ve více než dvou desítkách zemí světa, od Švýcarska a Rakouska, přes Velkou Británii a USA, Honh Kong a Singapur, až po Austrálii nebo Indii. Více informací o historii a současnosti LGT Bank naleznete v přiloženém dokumentu.
https://www.hs-liechtenstein.cz/lgt_bank_100_let.pdf
Vyšla nová kniha o panství Liechtensteinů na Moravě
Praha 18. října 2020: Ostravská univerzita vydala letos v létě knihu PhDr. Marka Vařeky, Ph. D. "Lichtenštejnská panství na Moravě do Bílé hory". Tato nová publikace mapuje hospodářské a rodové dějiny Lichtenštejnů na Moravě od jejich příchodu do Mikulova roku 1249 až do osudné Bílé hory. Všímá si jednotlivých hospodářských aspektů v jednotlivých dějinných etapách. Zároveň poskytuje základní pohled na jednotlivé členy rodu od středověku až do nástupu prvního knížete Karla I. z Liechtensteinu.
Kniha přináší cenné informace o hospodářských aktivitách Karla I., který byl hejtmanem Hradišťského kraje, nejvyšším moravským sudím, moravským zemským hejtmanem a nejvyšším císařským hofmistrem a předsedou tajné rady císaře Rudolfa II. Díky dědictví po otci, velkému věnu své manželky Anny Černohorské z Boskovic a výborné a dá se říci i moderní správě panství, se stal jedním z nejbohatších moravských pánů již okolo roku 1600. Liechtensteinové získali okolo 40 % majetků do roku 1619 a cca po jedné třetině v letech 1620-1648 a v letech 1649-1918.
Nová kniha autora, který se dlouhodobě věnuje tématu rodu Liechtensteinů, boří některá klišé týkající se získání majetku na Moravě. Aktuálnost a potřebnost takové publikace potvrzuje skurtečnost, že její náklad je již rozebrán.
Vyšlo nové číslo Zpravodaje Historického spolku Liechtenstein
12. října 2020: Zpravodaj Historického spolku Liechtenstein č. 1/2020 přináší rozsáhlý článek o životě a odkazu knížete Jana II. z Liechtensteinu, jehož 180 výročí narození jsme si připoměli 5. října t. r. Další články přinášejí informace o výstavě České advokátní komory "Advokáti proti totalitě" v Brně, 110. výročí narození prince Karla Alfréda nebo o 10. výročí Historického spolku Liechtenstein. Přináší také informace o životopisu knížete Hanse-Adama II. z Liechtensteinu, jehož anglické vydání vyšlo letos na jaře a o dalších publikacích týkajících se rodu Liechtensteinů. Aktuálně přináší zprávu o odhalování dělostřeleckého cvičiště u Týna nad Vltavou, které založil polní maršál Josef Václav z Liechtensteina na začátku úspěšné dělostřelecké reformy, kterou v letech 1744-1757 prováděl.
https://www.hs-liechtenstein.cz/zpravodaj_hsl_1_2020_cz.pdf
PTALI JSTE SE: Jaká vrchnost byli Liechtensteinové po Bílé hoře?
Tradičně je v české historiografii a médiích zakořeněno klišé o německé katolické šlechtě, která byla údajně nepřátelská k českému lidu. Tento pohled již historici ve 20. a nyní na počátku 21. století spolehlivě vyvrací, na základě dochovaných dokumentů. Liechtensteinové byli původně rakouská a od roku 1249 také moravská šlechta, která počátkem 17. století přišla na císařský dvůr v Praze (kníže Karel I.) a po roce 1620 v Ćechách koupila panství nebo je dostala od panovníka na úhradu úvěrů, které mu poskytla.
Kníže Karel I. hovořil plynně česky a německy a jeho syn Karel Eusebius také. Ostatně Karel I. posílal synovi dopisy v češtině, které mu musel posílat zpátky přeložené do němčiny. Karlovi rodiče byli nekatolíci a Karel I. do roku 1599 také. Dokázal se ale domluvit i s nekatolickou opozicí, když to bylo v zájmu země. Po porážce českých stavů v bitvě na Bílé hoře v roce 1620 získal téměř dvě desítky panství a statků v Čechách a na Moravě. O tolerantním přístupu Liechtensteinů ke svým poddaným a nekatolíkům svědčí příklad panství Lanšperk (Ústí nad Orlicí) a Lanškroun. Ještě o 13 let později zde tolerovali nekatolíky, tedy déle než šest let po vydání patentu císaře Ferdinanda II., který nekatolíky vykázal ze země. Karel I. ani jeho syn Karel Eusebius nebyli fanatickými katolíky, ale byli pragmatiky, kterým ležel na srdci klid na panstvích a spokojený poddaný.
Více informací o Liechtensteinech na zmíněných panstvích Ústí nad Orlicí a Lanškroun naleznete zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/liechtensteinove_a_usteckoorlicko.pdf
180. výročí narození knížete Jana II. zvaného "Dobrý"
Dne 5. října 1840 se na zámku v Lednici narodil jeden z největších evropských mecenášů budoucí vládnoucí kníže Jan II. z Liechtensteinu (5. 10. 1840 Lednice-11. 2. 1929 Valtice). Dostalo se mu výborného vzdělání v ekonomii, technice, i v umění. Dokázal se obklopit schopnými odborníky a manažery, kteří mu pomáhali ve správě rozsáhlého majetku, který se nacházel ve více než 600 obcích na území sedmi histoorických zemí a tří nezávislých států (po roce 1918 Rakousko, Československo a Lichtenštejnsko).
Finančně podporoval školské, sociální a kulturní projekty, byl býznamným sponzorem lékařského výzkumu nebo archeologických vykopávek (např. střední Čechy, Malá Asie). Financoval stavbu moderních nemocnic ve Valticích a v Krnově, velmi se zasloužil o stavbu a umělecké sbírky dnešního Slezského zemského muzea v Opavě, cenné dary věnoval muzeím a galeriím ve Vídni, Brně a v Praze. Soustředěnými nákupy špičkových uměleckých děl rozšířil knížecí sbírky zejména obrazů. Romanticky dal přestavět hrady Šternberk u Olomouce, Liechtenstein bei Mödling jižně u Vídně a hrad Vaduz v Lichtenštejnsku a tím je zachránil před dalším chátráním.
Zasloužil se o zlepšení hospodářské situace v Lichtenštejnsku podporou zavádění lehkého průmyslu. O politickou kariéru se nezajímal, dal přednost správě svěřeného majetku, vědě a umění. Již roku 1862 mu císař udělil řád Zlatého rouna. Finančně podporoval diplomatické aktivity svého mladšího bratra Františka, který byl císařským velvyslancem v St. Petěrsburgu a snažil se o obnovení spojenectví Rakousko-Uherska s Ruskem, jako prevencí hrozící války.
Areál dělostřeleckého cvičiště maršála Liechtensteina "se probouzí"
Probíhá restaurování sousoší "Kalvárie". Město Týn nad Vltavou připravuje naučnou stezku a cyklostezku a částečnou obnovu významné vojenské památky na jihu Čech.
16. září 2020: Jihočeské město Týn nad Vltavou obnovuje významnou vojenskou památku česko-rakouské i evropské historie. Je jím areál bývalé dělostřelecké střelnice, kterou dal v roce 1748 vybudovat polní maršál Josef Václav z Liechtensteinu (1696-1772), v ltech 1744-1772 vrchní velitel císařského dělostřelectva. Zde byla testována nová generace děl a munice a nová taktika, než byly v roce 1757 zavedeny v celé armádě. Reformované dělostřelectvo se stalo nejlepším v Evropě a rychle ho napodobovalo Prusko, Francie a další státy.
Nákres cvičné dělostřelecké pevnosti z roku 1766 (ÖNB)
"Nová artilerie" byla jedním z faktorů vítězství maršála Leopolda Dauna 18. června 1757 v bitvě u Kolína. Tato bitva zabránila v tažení pruské armády na Vídeň a je právem nazývána dnem, kdy se znovuzrodila habsburská monarchie. Společně s ní byly zachráněny země Koruny české od další pruské anexe a následné germanizace (král Friedrich II. měl v úmyslu zabrat území severně od Labe, včetně královských měst Kolína a Hradce Králové).
V Týně nad Vltavou právě probíhá restaurování sousoší "Kalvárie", které zde dala roku 1753 vybudovat císařovna Marie Terezie po výbuchu střelného prachu ve zdejší vojenské laboratoři (zemřelo 80 dělostřelců). Místo neštěstí sama navštívila. Restaurovácní soch (cena 340.000 Kč) provádí akademický sochař Ivan Tlášek, který např. restauroval Samsonovu kašnu v Českých Budějovicích. V současné době se jedná o archeologickém průzkumu bývalého vojeského tábora a cvičiště, kde je jedinečně dochována rozlehlá cvičná pevnost (Polygon), cíl pro střelbu (Epolement, tzv. Pulmont) a další stavby. Od poloviny 19. století areál sloužil jako vojenský sklad rakouského "vozatajstva", a proto dostal dnes šířeji známý název "Velký depot".
Sousoší Kalvárie na místě výbuchu střelného prachu z roku 1753 je cennou sochařskou památkou jižních Čech
Město Týn nad Vltavou připravuje cyklostezku a naučnou trasu, která zájemce o vojenskou historii z tuzemska i ze zahraničí seznámí s vojenským cvičištěm, jeho historií a významem pro reformu dělostřelectva. Na informačních panalech návštěvníci naleznou nejen dobové plány a kresby, ale také portréty maršála Josefa Václava z Liechtensteina a jeho klíčových spolupracovníků. Mezi nimi budou např. i bratři Leopold a Ondřej Feuersteinové (Feuersteinům patřil zámek v nedalekém Nadějkově).
V roce 2022, kdy si připomeneme 250. výročí úmrtí "otce rakouského dělostřelectva" polního maršála Josefa Václava knížete z Liechtensteinu, se uskuteční vzpomínková akce, za účasti zainteresovaných států a jejich armád. Doplňme, že v nedalekých Českých Budějovicích sídlil Zbrojjní úřad a generální štáb rakouského dělostřelectva a v městečku Rudolfov byla založena první dělostřelecká škola ve střední Evropě.
Více informací o restaurování sousoší a plánech města s připomenutím jubilea maršála J. V. z Liechtensteina v roce 2022 naleznete v Radničních novinách města Týn nad Vltavou (strana 1): https://www.tnv.cz/assets/File.ashx?id_org=17212&id_dokumenty=20315
ČAK vzdává znovu hold JUDr. Emilu Sobičkovi-advokátovi Liechtensteinů
Brno 15. září 2020: Česká advokátní komora v pátek 18. září zahájí v bývaké brněnsjé věznici na Cejluvýstavu Advokáti proti totalitě, která navazuje na loňskou výstavu v Praze (viz Aktuality 2019). Tisková zpráva České advokátní komory: Advokáti proti totalitě – část ojedinělého projektu ČAK se přestěhovala do Brna (výtah):
Lichtenštejnsko podalo stížnost na Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva
Protože Česká republika dosud ignoruje práva Lichtenštejnského knížectví a jeho občanů, podalo Lichtenštejnsko stížnost na Českou republiku k Evropskému soudu pro lidská práva
Štrasburk 18. srpna 2020: Lichtenštejnská vláda se na svém zasedání dne 18. srpna 2020 usnesla, že dnes podá u Evropského soudu pro lidská práva* ve Štrasburku mezistátní stížnost, aby zajistila suverenitu své země. Ta podle ní není v současnosti v České republice v dostatečné míře respektována. Pozadí tvoří aktuální rozsudek Nejvyššího soudu, kterým jsou lichtenštejnským státním příslušníkům opět upřena jejich základní práva s odůvodněním, že je třeba považovat je v důsledku aplikace dekretů prezidenta republiky z roku 1945 za Němce. Jejich opětovná aplikace v roce 2020 se rovná zjevnému nerespektování suverenity Lichtenštejnska a osobní identity jeho státních příslušníků. Lichtenštejnsko se proti tomu postavilo a zdůrazňujíc svou suverenitu využívá jako právní prostředek mezistátní stížnost, která je zakotvena v Evropské úmluvě o lidských právech.
Pohled na sídlo lichtenštejnské vlády ve Vaduzu přes Zemský sněm
Nepřípustné označení lichtenštejnských státních příslušníků za osoby německé národnosti od roku 1945 je v české legislativě opakovaně uplatňováno jako základ rozsudků v jejich neprospěch. Předmětem aktuálního právního sporu jsou rozsudky a opatření českých správních orgánů a soudů, které byly podniknuty od roku 2014. Nadaci Knížete z Lichtenštejna byla tehdy bez předchozího upozornění doručena žaloba českého úřadu, která nakonec vedla k vymazání Nadace z katastru nemovitostí coby vlastníka pozemků v České republice. Vlastnická práva k těmto pozemkům přitom existovala po staletí a katastrem byla potvrzena teprve v roce 2013. Zdůvodněno to bylo prokazatelně nepravdivým tvrzením, že se kníže František Josef II. přihlásil k německé národnosti ve smyslu dekretů prezidenta republiky. České soudy prohlásily, že nejsou příslušné, aby přijaly důkaz o tom, že tomu tak nebylo, přestože byl důkaz k dispozici v listinné formě.
Na Českou republiku bylo dosud ve Štrasburku podáno přes tisíc stížností. Ve všech těchto případech se jednalo o individuální stížnosti občanů nebo firem. Ještě nikdy nezažaloval Českou republiku jiný stát.
260. výročí narození polního maršála knížete Jana I. z Liechtensteinu
Lednice 26. června 2020: Dnes si připomínáme 260. výročí jedné z nejvýznamnějších a veřejnosti nejznámnějších osobností rodu Liechtensteinů, polního maršála Jana I. knížete z Liechtensteinu (26. června 1760 Vídeň - 20. dubna 1836 Vídeň). Po předčasné smrti svého bratra Aloise I. roku 1805 se stal hlavou rodu a Lichtenštejnského knížectví.
Ptali jste se: Proč byl Josef Václav z Liechtensteinu třikrát hlavou rodu?
18. června 2020: Kníže Josef Václav z Liechtensteinu (1696-1772) patří k nejvýznamnějším mužům z rodu Liechtensteinů. Byl mimořádně inteligentní, měl šarm a talent jak pro diplomacii, tak pro armádu, ve které prokázal nadání pro vedení vojsk, i osobní statečnost. Do vedení rodu se dostal v době, kdy roku 1712 vymřela Karlova větev knížetem Janem Adamem I., který zanechal pouze dcery. Na scénu se tak dostala Gundakarova větev, pocházející od mladšího bratra Karla I. z Liechtensteinu. A zde se celý příběh začal komplikovat. Více informací naleznete v přiloženém dokumentu.
Polní maršál, vojenský reformátor a diplomat Josef Václav kníže z Liechtensteinu na
portrétu z roku 1740, kdy byl císařským vyslancem ve Francii a obdržel řád Zlatého rouna,
Hyacinthe Rigaud (1659–1743)
Dokument ke stažení: https://www.hs-liechtenstein.cz/1712_dedictvi_liechtensteinu.pdf
V roce 2022 si připomeneme 250. výročí úmrtí maršála Josefa Václava z Liechtensteinu, jehož mimořádné zásluhy na modernizaci císařského dělostřelectva v letech 1742-1757 byly objeveny tuzemským výzkumem teprve v posledních letech.
Časopis Turista č. 6/2020 přináší článek o Liechtensteinech v Moravském Krumlově
5. června 2020: Nové vydání měsíčníku Turista č. 6 2020 přináší rozsáhlejší článek o rodu Liechtensteinů v Moravském Krumlově. Jeho stopy nalezneme nejen na zámku, ale i ve městě a jeho okolí. Připomeňme, že květnové číslo časopisu Turista přineslo zajímavé informace o Liechtensteinech ve Šternberku u Olomouce.
Moravskokrumlovský zámek byl majetkem Liechtensteinů v letech 1623-1908
Poslední rytíř - Jiří VI. z Liechtensteinu
31. května 2020: V letošním roce si připomínáme 540. výročí narození významného rakouského a moravského politika, dvořana a vojevůdce Jiřího VI. z Liechtensteinu (1480 - 6. srpna 1548). Přesné datum jeho narození bohužel neznáme, pouze rok 1480. Byl členem steyggerské větve rodu, velmistrem císařského dělostřelectva a jedním z velitelů obránců města Vídně při jeho prvním obležení tureckou armádou na podzim roku 1529. Císař Maxmilián I. ho nazval "posledním rytířem".
Jiřího VI. z Liechtensteinu připomíná mramorový náhrobek v kostele sv. Michala v centru Vídně (naproti Hofburgu)
Více informací o zajímavém životě "posledního rytíře" naleznete v dokumentu ke stažení zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/jiri_vi._posledni_rytir_1.1.pdf
Ptali jste se: Kdo byl kníže Gundakar z Liechtensteinu?
30. května 2020: V lednu t. r. jsme si připomněli 440. výročí narození knížete Gundakara z Liechtensteina. Tento nejmladší ze tří bratrů (Karel, Maxmilián, Gundakar) byl významným diplomatem, vojákem a dvořanem na císařském dvoře.
Kníže Gundakar z Liechtensteinu
Na Moravě koupil panství Moravský Krumlov a Uherský Ostroh, jejichž hospodářský rozvoj podporoval. V roce 1633 dosáhl dočasně jejich povýšení na titulární knžectví "Liechtenstain". Kníže založil tzv. Gundakarovu rodinnou větev, která se roku 1712 po vymření hlavní Karlovy linie knížetem Janem Adamem I. stala linií hlavní. Jeho vnuk kníže Karel Boromejský založil v Moravském Krumlově roku 1771 vedlejší rodovou větev, která vymřela roku 1908.
Podrobnější informace o knížeti Gundakarovi z Liechtensteinu naleznete v dokumentu zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/knize_gundakar.pdf
Nový prohlídkový okruh na zámku Valtice ukáže soukromé apartmá knížete Františka I.
Valtice 21. května 2020: Náznaková expozice ve 2. patře valtického zámku ukáže návštěvníkům apartmán knížete Františka I. z Liechtensteinu (1853-1938), posledního knížete, který na valtickém zámku bydlel, protože jeho nástupce kníže František Josef II. v roce 1938 přesídlil do Vaduzu.
Vychází životopis knížete Hanse-Adama II.
Dlouho očekávaná publikace o životě, práci a názorech lichtenštejnského vládnoucího knížete Hanse-Adama II. (* 1945) vychází v anglickém vydání
Vaduz 21. května 2020: Při příležitosti významného životního jubilea a 30 let úspěšné vlády vydává lichtenštejnské nakladatelství van Eck Verlag životopis knížete "Hans-Adam II Prince of Liechtenstein, A Biography". Jeho autorem je bývalý britský velvyslanec v Lichtenštejnsku a Švýcarsku David Beattie, který své schopnosti autora a historika potvrdil již v několika úspěšných vydáních knihy "Liechtenstein, A Modern History", která vyšla v německém a anglickém vydání.
Přes svůj původ, jeho úspěchy nepřicházely snadno. Po celá staletí byla byla rodina Liechtensteinů v centru dění Habsburské monarchie, které poskytovala vojevůdce, státníky a diplomaty. Rodina díky svým schopnostem shromáždila jmění, které dvakrát ztratila a znovu ho obnovila. To jí umožnilo vybudovat nejvýznamnější soukromou sbírku uměleckých děl v Evropě, propagovat zemědělství a vědy a rozvíjet rozsáhlé sociální a charitativní činnosti. V roce 1945 Liechtensteinové ztratili téměř všechny zdroje svého příjmu, díky konfiskaci majetku v Československu (na základě komunisty zneužitých Benešových dekretů). Majetek v Rakousku byl poškozen okupací a válečnými událostmi a na dalších 10 let byl součástí sovětské okupační zóny (zámek Neues Liechtenstein u Vídně byl Rudou armádou vyrabován a zdevastován a později musel být prodán, protože princův otec neměl peníze na jeho opravu).
Pokračující existence knížectví byla sice zajištěna, ale rodina musela nést náklady monarchie v Lichtenštejnsku a udržovat umělecké sbírky a dva válkou poškozené paláce ve Vídni. K financování těchto potřeb musel kníže František Josef II., otec knížete Hanse-Adama II., prodat i některá cenná díla z rodinných sbírek. V roce 1970 byla rodina Liechtensteinů téměř v konkurzu.
Z této nezáviděníhodné situace rod vyvedl mladý princ Hans-Adam II., který z pověření otce provedl reorganizaci správy rodinného majetku a změnu obchodní strategie. Ty mu umožnily obnovit rodinné finance do bodu, kdy byly paláce ve Vídni obnoveny nákladem více než 100 mil. EUR (jakékoli dotace kníže odmítl) jako domov pro Lichtenštejnské sbírky. Umělecká díla se nyní znovu nakupují místo prodávají. Proti silné domácí opozici Hans-Adam II. úspěšně prosadil, aby Lichtenštejnsko bylo v zahraniční politice suverenní, stalo se členem Organizace spojených národů a Evropského hospodářského prostoru. Kníže získal v referendu souhlas s kontroverzními ústavními změnami, které znovu definovaly a vyjasnily příslušné role lichtenštejnské monarchie, parlamentu, soudnictví a lidu.
Pořad ČT "Toulavá kamera": Liechtensteinové na Ústeckoorlicku
Praha 18. května 2020: Česká televize odvysílala v neděli 17. května 2020 zajímavou reportáž v rámci pořadu „Toulavá kamera“ o památkách města Ústí nad Orlicí. Mezi nimi je i pozdně barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vybudován v letech 1770-1776 s přispěním majitelů panství Liechtensteinů a místního děkana. Děkan přesvědčil knížete, aby kostel vybudoval mnohem větší, než městečky tehdy potřebovalo, protože očekával zvýšení počtu jeho obyvatel díky rozvoji tkalcovství a obchodu. Na hlavním oltáři je umístěn cenný obraz „Nanebevstoupení Páně“ od malíře Jana Dallingera von Dalling (1741-1806). Ten byl současně i ředitelem lichtenštejnské obrazové galerie ve Vídni.
Veduta městečka Ústí nad Orlicí z roku 1845
Obraz roku 1887 daroval městu kníže z Jan II. z Liechtensteina. Obraz byl nejprve umístěn v kapli kostela, po roce 1916 byl uložen na děkanství. Městská rada jednala o jeho umístění v muzeu, ale to by bylo v rozporu s přáním dárce, takže se po čase vrátil zpět do kostela Nanebevzetí Panny Marie.
Liechtensteinové získali panství Ústí nad Orlicí v roce 1622, když ho za 183.000 kop míšeňských koupil kníže Karel I. a vlastnili ho až do první pozemkové reformy před 2. světovou válkou. Tento významný knížecí rod připomíná v okolí Ústí nad Orlicí a České Třebové řada památek, např. tzv. Jubilejní kameny, které byly stavěny roku 1898 na všech panstvích Liechtensteinů k oslavě 40 let vlády knížete Jana II. zvaného „Dobrý“ (1840-1927). Kníže Jan II. je jedním z nejdéle vládnoucích evropských panovníků, vládl 70 let a 3 měsíce, ve své době patřil k největším mecenášům umění, kultury, zdravotnictví a sociální péče.
Pořad "Toulavá kamera" 17. 5. 2020 https://www.ceskatelevize.cz/porady/1126666764-toulava-kamera/220562221500020/
Jubilejní kámen knížete Jana II. u Ústí nad Orlicí https://mapy.cz/zakladni?x=16.3740514&y=49.9640256&z=17&source=base&id=1853926
Liechtensteinové v diplomacii - nová kniha NPÚ "Ve znamení Merkura"
Praha 7. května 2020: Národní památkový ústav pokračuje ve své úspěšné publikační činnosti. V dubnu t. r. NPÚ vydal dlouho očekávanou publikaci představující poměrně podrobně (s velmi bohatou obrazovou přílohou) působení českých, moravských a slezských rodů v evropské diplomacii.
Lichtenštejnská LGT Bank zveřejnila realistický scénář koronavirové krize
Centrální a komerční banky a vlády jsou na hospodářské dopady připraveny mnohem lépe, než kdykoli v minulosti a přijímají vhodná protiopatření. Nebude-li pandemie koronaviru trvat dlouho, hospodářství postižených zemí se poměrně rychle zotaví.
Vaduz 31. března 2020: Analyttici LGT Bank, jedné z nejúspěšnějších privátních bank na světě, patřící rodinné nadaci Liechtensteinů, zveřejnili analýzu dopadů pandemie koronaviru na světovou ekonomiku, Kladou si dvě hlavní otázky: jak dlouho pandemie vydrží a jak rychle se ekonomiky mohou zotavit a vrátit se zpět k normálu?
Lichtenštejnská vláda schválila balíček opatření na podporu ekonomiky
Vaduz 19. března 2020: Ve čtvrtek 19. března 2020 vláda Lichtenštejnského knížectví přijala balíček opatření v souvislosti s ekonomickými důsledky koronárního viru ve výši 100 milionů švýcarských franků (CHF). Zemský sněm projedná návrh zákona v pátek 20. března. Opatření na podporu hospodářství budou platná do 30. června 2020. Ke dni 19. březnu mělo Lichtenštejnsko 25 nemocných koronavirem (zdroj: WHO).
Lichtenštejnsko přijalo další opatření proti šíření koronaviru
Pohled na budovu úřadu lichtenštejnské vlády (vpravo, bývalý Zemský sněm) přes novou budovu Zemského sněmu (cihlová budova vlevo)
LGT Bank oznámila výborné výsledky za rok 2019
Vaduz 16. března 2020: LGT Bank, kterou vlastní knížecí rod Liechtensteinů, oznámila hospodářské výsledky za rok 2019. Stejně jako v předchozích více než deseti letech banka oznámila další úspěšný rok. V roce 2019 došlo ke zvýšení zisku banky o 8 % na 308,1 milionu švýcarských franků, růst bilance se zdvojnásobil na 7 % a činil 13,9 mld. franků. Objem aktiv klientů ve správě banky se zvýšil o 15 procent na 227,9 mld. franků.
Historie LGT Bank sahá až do roku 1920, kdy byla založena Bank in Liechtenstein. Ve 30. letech minulého století Liechtensteinové postupně převzali akcie banky, která se v té době potýkala s problémy. V roce 1996 byla banka přejmenována na LGT Bank a zaměřila se strategicky na privátní bankovnictví a Wealth Management a v tomto sektoru dosáhla pozoruhodných úspěchů. V roce 2003 banka koupila od Swiss Life společnost Schweizerische Treuhandgesellschaft STG, v letech 2012-2017 koupila několik dalších významných poskytovatelů služeb pro privátní bankovnictví jako např. Clariden Leu’s ILS boutique (2014) od HSBC in Switzerland, majoritní podíl v londýnské firmě Vestra Wealth (2016), divizi privátního bankovnictví ABN AMRO Bank v Asii a na Blízkém váýchodě (2016) nebo European Capital Fund Management (2017).
LGT Bank je dnes jednou z nejúspěšnějších privátních bank na světě. Má okolo 3.600 zaměstnanců, kteří pracují ve 20 pobočkách v Evropě, Asii a USA. Pobočky mimo Lichtenštejnsko banka buduje již od roku 1986. 100% vlastníkem banky je Nadace knížete z Lichtenštejna (Prince of Liechtenstein Foundation).
75. výročí evakuace lichtenštejnských sbírek z Rakouska a Moravy
Praha 9. března 2020: V těchto dnech si připomínáme třičtvrtě století od jedné z největších evakuací uměleckých děl na světě. Na přelomu let 1944 a 1945 se Dr. Gustavu Wilhelmovi řediteli uměleckých sbírek Liechtensteinů podařilo dokončit přesun nejvýznamnějších sbírek obrazů, soch, zbraní nebo nábytku z okupovaného Rakouska a Československa do bezpečí neutrálního Lichtenštejnska.
Dr. Gustav Wilhelm řídil evakuaci uměleckých sbírek Liechtensteinů
Vládnoucí kníže František Josef II. o tuto evakuaci usiloval už do začátku 2. světové války, ale nacistické úřady v tom bránily. Až po náročných jednáních udělily souhlas k převozu děl 2. kategorie do Vaduzu. Dr. Wilhelmovi se ale podařilo díky lsti i odvaze své a svých kolegů, převézt z dosahu gestapa, SS i Rudé armády ta nejcennější díla v akci, která je doslova námětem na holywoodský film.
Již se mu ale nepodařilo evakuovat některé sbírky z Moravy (Šternberk ad.) nebo knížecí a korunní archiv, který zabavila Rudá armáda na zámku Neues Liechtenstein u Vídně. Zabavila ho, přestože se jednalo o majetek občanů neutrálního státu a korunní archiv tohoto státu, Liechtensteinům byl vrácen až v roce 1996, výměnou za tzv. Solověvův archiv.
Více informací o evakuaci uměleckých sbírek Liechtensteinů na konci 2. světové války naleznete zde:
https://www.hs-liechtenstein.cz/75_let_od_evakuace_lichtenstejnskych_sbirek_do_vaduzu_2.pdf
Ptali jste se: Je Lichtenštejnsko členem Mezinárodního soudního dvora v Haagu?
Praha 3. března 2020: Ano, Lichtenštejnsko je členem Mezinárodnho soudního dvora v Haagu (International Court of Justice). Právě před 70 lety dne 10. března 1950 Knížectví Lichtenštejn uznalo jurisdikci tohoto soudu jako závaznou pro rozhodování sporů týkajících se výkladu nebo porušování mezinárodních smluv a mezinárodního práva a pro náhradu škod z nich vyplývajících. Více zde: https://www.icj-cij.org/en/declarations/li Česká republika je členem ICJ automaticky od data podpisu Charty OSN Československem 26. června 1945 (jeden z 50 zakládajících států), jako jeden ze dvou nástupnických států Československé republiky.
Znak International Court of Justice
Ústavní soud zamítl ústavní stížnost Liechtensteinů - tisková zpráva nadace
Brno 24. února 2020: "Právní zástupce Nadace knížete z Lichtenštejna dnes obdržel do datové schránky usnesení Ústavního soudu, týkající se ústavní stížnosti nadace z roku 2017 v případu "Říčanského lesa". Ústavní soud stížnost odmítl. Nadace shledává, že toto rozhodnutí ÚS opakuje pošlapávání práv Nadace knížete z Lichtenštejna na ochranu majetku. Lichtenštejnská strana nemůže spor vzdát, protože postoj České republiky ohrožuje suverenitu Lichtenštejnského knížectví v kontextu mezinárodního práva. Nadace knížete z Lichtenštejna proto využije všechny dostupné prostředky k dosažení spravedlnosti u mezinárodních soudů a mezinárodních institucí."
Dne 25. 2, vydal Ústavní soud České republiky tiskovou zprávu ve výše uvedené věci, kde je i odkaz na plný text rozhodnutí Ústavního soudu: https://www.usoud.cz/aktualne/ustavni-soud-odmitl-ustavni-stiznost-nadace-knizete-z-lichtenstejna/
Nadace knížete z Lichtenštejna podala k Ústavnímu soudu České republiky ještě dvě další ústavní stížnosti, které nebyly dosud rozhodnuty.
..
Černokostelecký pivovar Liechtensteinů ožil
Kostelec nad černými lesy 24. února 2020: Bývalý panský pivovar stojící naproti zámku v Kostelci nad černými lesy má více než 300 let starou historii. V roce 1987 byla uvařena poslední várka piva a o sedm let později ukončila provoz i zdejší sladovna. Poté pivovar chátral, než ho v roce 2001 koupila skupinka nadšenců a zachránila ho. - Podobně byl o 20 let dříve zachráněn také zámecký špitál Marie Terezie vévodkyně Savojské stojící naproti pivovaru pod zámkem (dnes slouží pro ubytování studentů České zemědělské univerzity).
Bývalý panský pivovar Liechtensteinů v Kostelci nad černými lesy prochází rozsáhlou rekonstrukcí
Černokostelecký pivovar opět vaří skvělé pivo a může se pochlubit řadou unikátů a "nej". S historií pivovarnictví a řadou funkčních technických exponátů se návštěvníci pivovaru mohou seznámit v muzeu, které se v něm nachází. Česká televize přinesla 23. února 2020 zajímavou reportáž o proměnách černokosteleckého pivovaru, viz odkaz: https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1126666764-toulava-kamera/220562221500008
Podrobnější informace o pivovaru, o jeho historii, současné nabídce piv a muzeu naleznete zde: https://www.pivovarkostelec.cz/historie
BLAHOPŘEJEME
Dne 14. února 2020 oslavuje Jeho Jasnost Hans-Adam II.
vládnoucí kníže z Liechtensteina své 75. narozeniny.
Přejeme Jeho Jasnosti pevné zdraví, štěstí a spokojenost
v soukromém životě, i v roli hlavy státu a knížecího rodu.
Historický spolek Liechtenstein
Informace o knížeti Hansi-Adamovi II. a jeho rodině naleznete na odkazu níže (CS, D, EN)
https://www.fuerstenhaus.li/cs/
Odvážný advokát, demokrat a vlastenec - 30. výročí úmrtí JUDr. Emila Sobičky
Praha 31. ledna 2020: Tento měsíc jsme si připoměli 30. výročí úmrtí JUDr. Emila Sobičky (1. září 1906-17. ledna 1990) advokáta, který v letech 1945-1948 hájil práva svého klienta lichtenštejnského vládnoucího knížete Františka Josefa II. (1906-1989) ve sporu s Československou republikou o majetek zkonfiskovaný zneužitím dekretů prezidenta republiky (Lichtenštejnci, občané neutrálního Lichtenštejnska, byli komunistickými ministry zemědělství a vnitra účelově označeni za Němce).
JUDr. Emil Sobička (1948)
JUDr. Emil Sobička pocházel z významné pražské právnické rodiny. Vystudoval práva na Univerzitě Karlově v Praze a po smrti svého otce převzal jeho advokátní kancelář. V době okupace jako ředitel knížecí kanceláře Arcibiskupství pražského vzdoroval tlaku gestapa a odmítl s ním spolupracovat (předávat informace o katolické církvi) - za to byl krátce vězněn, ukrýval svého kolegu židovského původu a v květnu 1945 bojoval se zbraní v ruce na pražských barikádách.
Od roku 1945 do března 1948 hájil práva občanů neutrálního Lichtenštejnska, kterým byl nezákonně zkonfiskován majetek na území ČSR. S pomocí svého strýce (jako znalze) profesora JUDr. Františka Weyra (1879-1951), spoluzakladatele a rektora Masarykovy univerzity v Brně, se mu podařilo prokázat nezákonnost konfiskací, které byly v rozporu s československým i mezinárodním právem. Komunistický převrat v únoru 1948 ale zabránil dořešení tohoto problému.
V březnu 1948 byl nezákonně propuštěn z advokacie a v roce 1954 ve vykonstruovaném procesu odsouzen na 20 let vězení. Propuštěn na svobodu byl na amnestii prezidenta republiky v roce 1960, k advokacii se již ale vrátit nemohl a pracoval pak v dělnických profesích. V roce 1969 byl rehabilitován, ale v roce 1975 byla rehabilitace nezákonně zrušena. JUDr. Emil Sobička zemřel 17. ledna 1990, rehabilitován byl posmrtně.
V roce 2019 Česká advokátní komora zařadila JUDr. Emila Sobičku do projektu "Advokáti proti totalitě" mezi prvních 11 statečných advokátů a advokátek, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem - viz: https://advokatnidenik.cz/2019/11/06/jedenacty-advokat-proti-totalite-judr-emil-sobicka/
Podrobnou zprávu o jeho životě naleznete zde (vydáno roku 2017): http://www.hs-liechtenstein.cz/sobicka___weyr_-_ed._rev._pju_1.4.pdf
Lichtenštejnská pošta připomene životní jubilea knížecího páru
Vaduz 28. ledna 2020: Vládnoucí kníže Hans-Adam II. z Liechtensteinu a jeho manželka kněžna Marie letos oslaví významná životní jubilea. Dne 14. února 2020 kníže Hans-Adam II. oslaví své 75. narozeniny a o dva měsíce později 14. dubna kněžna Marie (rozená hraběnka Kinská) oslaví 80. narozeniny.
Při příležitosti těchto dvou významných výročí vydává lichtenštejnská pošta 2. března poštovní známku s portréty oslavenců v hodnotě 6,30 švýcarských franků. Vydává také dopisnici a pohlednici s razítkem dne vydání. Nabídne rovněž pamětní provedení známky s tiskem zlatem na pravé hedvábí ve speciálním balení. Cena této známky je 75 švýcarských franků a bude jich vydáno pouze 3.000 kusů. Zájemci o ni se musí zaregistrovat a z došlých objednávek budou šťastní sběratelé vylosováni.
Pamětní známka Liechtenstein Post AG připomíná letošní životní jubilea knížecího páru
Velvyslankyně Lichtenštejnska se setkala s vedením Parlamentu České republiky
Praha 23. ledna 2020: Mimořádná a zplnomocněná velvyslankyně Knížectví Lichtenštejn v České republice J. J. Marie-Pia Kothbauer princezna Liechtenstein se v Praze 23. ledna setkala s předsedou Poslanecké sněmovny Radkem Vondráčkem. Předseda sněmovny o návštěvě řekl: "Vloni na podzim jsme si připomenuli 300 let od vzniku Lichtenštejnska, ale naše společné dějiny ve střední Evropě trvají již 8 století. S velvyslankyní Marií-Piou Kothbauer jsme dnes v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky mluvili o regionálních vztazích a projektech financovaných v ČR."
Lichtenštejnsko je jedním z nejštědřejších mezinárodních dárců na světě, srovnáme-li státy podle výši darů na jednoho obyvatele nebo jako procento HDP. Knížectví přispívá do EEA fondů, které jsou významným zdrojem financování projektů v oblasti péče o kulturní dědictví, ochranu životního prostředí a přírody nebo rozvoj školství a systému sociální péče.
Paní velvyslankyně se ve stejný den setkala také s 1. místopředsedou Senátu Parlamentu České republiky J. Růžičkou. Jednala zde také s předsedou Výboru pro záležitosti EU Václavem Hamplem.
Styděla jsem se za to, jak to tu dříve vypadalo, říká kastelánka lednického zámku
4. ledna 2020: Portál iDnes otiskl rozhovor s kastelánkou lednického zámku paní Ivanou Holáskovou, která se významným podílem zasloužila o celkovou rekonstrukci zámku a přilehlého parku. Díky Národnímu památkovému ústavu prošel zámek, který je od roku 1996 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, celkovou rekonstrukcí. I díky tomu je nejvíce navštěvovaným zámkem v České republice (400.000 návštěvníků), před Českým Krumlovem a Hlubokou. Liechtensteinové zde zanechali promyšleně kultivovanou krajinu a s citem pro umění a detail novogoticky přestavěný a zařízený zámek.
Ivana Holásková, kastelánka zámku Lednice, před velkým schodištěm a lustrem vážícím téměř 700 kg (foto MAFRA, Anna Vavríková)
Doplňme, že původní prohlídková trasa z doby před rokem 1990 se podstatně proměnila. Dnes zájemci o historii, umění a architekturu na zámku naleznou šest prohlídkových okruhů. Nejvíce návštěvníky lákají reprezentační sály, soukromé pokoje a dětské pokoje a muzeum loutek, které jsou zařízeny podle dochovaných inventářů a fotografií. Dětské pokoje ve 2. patře nahradily v roce 2011 původní expozici Zemědělského muzea a přenášejí nás do světa dětství skutečných malých princů a princezen. I jejich svět měl řád, museli být připraveni na svou budoucí zodpovědnou úlohu.
Atraktivní je rovněž Minaret a romantický park s vodopádem, jezírky a lávkami. K lednickému zámku patří také nedaleký Janův hrad, romantická uměle postavená zřícenina hradu, která byla zařízena pro slavnostní zakončení zdejších proslulých honů a pro lovecké večeře.
Celý rozhovor s paní kastelánkou naleznete zde: https://www.hs-liechtenstein.cz/stydela_jsem_se_za_to.pdf